• Think News Online

Oscars 2021: Here’s The Full List Of Nominees


The Academy has released the full list of nominees ahead of the award ceremony billed to hold on April 25, 2021. See the full list of nominees:

Best international feature film Another Round – Denmark Better Days – Hong Kong Collective – Romania The Man Who Sold His Skin – Tunisia Quo Vadis, Aida? -Bosnia and Herzegovina


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/covid-19-coda-donates-ppes-to-ga-traditional-council-ahead-of-homowo-celebrations

Best actor in a leading role Riz Ahmed, Sound of Metal Chadwick Boseman, Ma Rainey’s Black Bottom Anthony Hopkins, The Father Gary Oldman, Mank Steven Yeun, Minari

Best actress in a leading role Viola Davis, Ma Rainey’s Black Bottom Andra Day, The United States vs Billie Holiday Vanessa Kirby, Pieces of a Woman Frances McDormand, Nomadland Carey Mulligan, Promising Young Woman

Best actress in a supporting role Maria Bakalova, Borat Subsequent Movie film Glenn Close, Hillbilly Elegy Olivia Colman, The Father Amanda Seyfried, Mank Yuh-Jung Youn, Minari


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/local-news-coda-donates-5000-facemasks-150-hand-sanitizers-to-gaam-pictures

Best costume design Emma Mank Ma Rainey’s Black Bottom Mulan Pinocchio

Best original score Da 5 Bloods Mank Minari News of the World Soul

Best adapted screenplay Borat Subsequent Movie film The Father Nomadland One Night in Miami The White Tiger

READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/facemask-coda-boss-urges-police-to-enforce-laws


Best original screenplay Judas and the Black Messiah Minari Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7

Best animated short film Burrow Genius Loci If Anything Happens I Love You Opera Yes-People

Best live-action short film Feeling Through The Letter Room The Present Two Distant Strangers White Eye


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/local-news-coda-outdoors-credit-union-to-support-informal-sector-pictures

Best actor in a supporting role Sacha Baron Cohen, The Trial of the Chicago 7 Daniel Kaluuya, Judas and the Black Messiah Leslie Odom, Jr, One Night in Miami Paul Raci, Sound of Metal Lakeith Stanfield, Judas, and the Black Messiah Best documentary Collective Crip Camp The Mole Agent My Octopus Teacher Time

Best documentary short Colette A Concerto Is a Conversation Do Not Split Hunger Ward A Love Song for Latasha


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/eradicating-poverty-coastal-development-authority-unveils-kayayei-empowerment-policy-pictures

Best sound Greyhound Mank News of the World Sound of Metal Soul

Best production design The Father Ma Rainey’s Black Bottom Mank News of the World Best film editing The Father Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/bui-power-ceo-is-wrong-the-energy-minister-has-not-been-misled-by-gridco

Best cinematography Judas and the Black Messiah Mank News of the World Nomadland The Trial of the Chicago 7

Best visual effects Love and Monsters The Midnight Sky Mulan The One and Only Ivan Tenet


Best animated feature film Onward Over the Moon A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon Soul Wolfwalkers


READ ALSO: https://www.thinknewsonline.com/post/we-need-to-generate-more-energy-napo-urges-pictures

Best makeup and hairstyling Emma Hillbilly Elegy Ma Rainey’s Black Bottom Mank Pinocchio

Best original song Husavik, Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga Fight For You, Judas and the Black Messiah Io Sì (Seen), The Life Ahead Speak Now, One Night in Miami Hear My Voice, The Trial of the Chicago 7

Best director Thomas Vinterberg, Another Round Emerald Fennell, Promising Young Woman David Fincher, Mank Lee Isaac Chung, Minari Chloé Zhao, Nomadland

Best picture The Father

Judas and the Black Messiah

Mank

Minari Nomadland Promising Young Woman Sound of Metal The Trial of the Chicago 7

Credit: Precious A

0 comments